معرفی بازی شلم
معرفی بازی شلم

تعهد کردن یا امتیاز خوندن
بعد از دست دادن، نفر اول سمت چپ اون کسی که دست داده بازی رو با خوندن امتیازی که حس می کنه می تونه بگیره، شروع می کنه.
امتیاز بندی:
بدون ژوکر 165 و در بازی با ژوکر 200 و5لو:5 امتیاز،10لو :10 امتیاز،تک:10 امتیاز،هردست( شامل 4 ورق ):5 امتیاز ژوکر مشکی ۱۵ امتیاز و قرمز ۲۰ امتیاز
امتیازخوانی:
امتیاز پایه 100.اگه کسی دستش خوب نباشه و نفر اول که بازی رو شروع میکنه بهتره که امتیاز پایه رو بخونه، اما نفرات بعدی اگه دستشون خوب نیست اصطلاحا پاس می کنن یعنی امتیازی نمی خونن. 3 پاس پشت سرهم می تونه بازی رو منحل کنه و از اول دوباره دست داده بشه
امتیاز خوندن توشلم یه جور علامت به یاره که بدونن چقدر می تونن توی امتیاز گرفتن روی هم حساب کنن. پاس یعنی دستم خیلی بده و روی من حساب نکن. 100 یعنی شاید اگه حکم مناسب باشه یه کمکی بتونم بکنم. 115 یعنی من یه آس دارم و احتمالا یه دست می گیرم( آس 10 امتیاز و یه دست هم 5 پس جمعا 115 میشه) 120 و 125 هم اعلام ژوکر مشکی و قرمزه و اگه همه این موارد رو داشته باشین یه امتیاز کلی از جمعشون اعلام می کنین،(مثلا 135)
اگه نفر قبلیتون امتیاز بالایی خونده و شما نمی تونید بیشتر بخونین ولی دستتون بد نیست، معمولا باید عددی که می تونین رو بگید و به قبلی اضافه کنین مثلا نفر قبلی 125 خونده و شما یه آس دارید اما می ترسید که اگه 145 بخونید دست به شما واگذار شه پس میگید 15 تا بیشتر .البته این مدل امتیاز خونی قراردادیه و الزامی نیست. بلوف زدن توی شلم یه شمشیر دولبه اس اولا نباید با یه امتیاز کم بازی رو به تیم حریف داد پس گاهی بلوف لازم اما اگه بلوف زدید و حریف اونقدر دستش خوب بود که اطمینان داشت شما امتیازی نمی گیرید و دست رو به شما واگذار کرد حتما می بازید یا اصطلاحا خالی می کنید.
محاسبه امتیاز:
مثبت یا منفی بودن امتیازها قراردادیه و اول بازی مشخص میشه اگه مثبت بازی کنید هر امتیازی کسب کنید به شما اضافه و اگه موفق نشید به تیم مقابل اضافه میشه. در منفی امتیازی که نتونستید بگیرید بصورت منفی به شما اضافه میشه.
شلم:
شلم خوندن امتیاز رو دو برابر اضافه و دوبرابر هم خالی می کنه. بازی تا امتیاز 1165 یا تا 1200 ادامه پیدا می کنه و هرتیمی که زودتر به این امتیاز برسه برنده اس. حتما تا الات متوجه شدید که شلم نیاز به یه کاغذ قلم برای یادداشت کردن امتیازه ها هم داره.
پارت 1
شلم شبیه به بازی حکم در این بازی هر بازیکن 12 برگ دریافت می‌کنه. و شروع به خوندن امتیازی که می‌تونه بگیره می‌کنه؛.کسی که امتیاز بالاتری را بخونه به عنوان حاکم تعیین می‌شه. حاکم با همکاری یارش باید تلاش کنه تا امتیاز تعهد شده را کسب کنه. درصورتی که اون امتیازی که تعیین کرده رو بگیره بازی رو برده بازی ادامه پیدا میکنه تا وقتی که یه تیم زودتر به امتیاز نهایی برسه.
امتیاز بندی:
امتیاز ها در شلم بدون ژوکر مجموعا 165 و با ژوکر 200. امتیاز بندی :بردن هر دست :5 امتیاز هر 5 لو :5 امتیاز ‚ هر 10 لو 10 امتیاز و هر تک (آس) :10 امتیاز ،جوکر قرمز :20 امتیاز و جوکر مشکی :15 امتیاز.
نحوه پخش کردن ورق ها مثل بازی حکم و تیم مقابل حاکم باید دست پخش کنه با این تفاوت که به هر نفر 12 ورق میده و قبل از اینکه دست آخر رو برای خودش برداره باید 4 ورق را بدون اینکه کسی ببینه وسط روی زمین بزاره. تا هرکسی که حاکم شد اونهارو برداره.اگه بازی با ژوکر باشه 6 ورق باید روی زمین بزاره.
امتیاز خوانی در شلم و آغاز بازی:
نفر سمت راست پس از مرتب کردن دست خود یه امتیازی که فکر می کنه طبق دستش می گیره را اعلام می کنه. امتیاز اعلامی نباید کمتراز 100 باشه.بعد نوبت به نفر سمت راسته و باید حتما عددی بالاتر از نفر قبلی را اعلام کنه.. امتیازات باید حتما مضربی از 5 باشه. یعنی ، امتیازات نفرات بعدی بازیکنی که شماره 100 را خوانده 101 یا 102 نباید باشه و باید مثلا 105 یا 110 یا بالاتر باشه.اگه کسی نهایت امتیاز یعنی 165 یا 200 را اعلام کنه به اصطلاح شلم خونده و اگه تیم مقابلش کوچکترین امتیازی بگیره خودش شلم میشه ولی اگه موفق بشه تیم مقابل. اگه بازیکنی نتونه امتیاز بالاتری را به نسبت نفر قبلی بخونه به اصطلاح اعلام پاس کرده و دیگر نمی تونه تا آخر این دوره در امتیازخوانی شرکت کنه. اعلام پاس در بازی یعنی که بازیکن بر مبنای کارت هایی که داره مطمئن باشه که امتیاز بیشتری نمی تونه بگیره. نحوه دقیق امتیاز گیری شلم رو تو یه پست دیگه بهتون یاد میدیم.
بعد از مشخص شدن حاکم:
او 4 برگ روی زمین را برمی‌داره و به جای اون 4 برگ به دلخواه خود زمین می‌گذاره. این کار برای بهبود دست حاکم و کمک به او برای کسب امتیاز تعهد شده صورت می‌گیره. پس از این که او 4 برگ یا 6 برگ در صورت بازی با ژوکر را زمین گذاشت ( این برگها جزء برگهای برده حساب می‌شوند) حاکم با پائین انداختن برگ حکم، بازی را شروع می‌کند و در واقع حکم بازی را اعلام می کنه. (دقت کنید که حتماً برگ اول باید برگی از خال حکم باشد) سپس به همان ترتیب حکم، بازیکنان از سمت راست شروع به بازی می‌کنند.
بازی دقیقاً مانند حکم پیش می‌رود تا برگها تمام شوند.
شمارش امتیاز: بعد از پایان بازی نوبت به شمارش امتیازها می‌رسد. برای این کار برگهای تیم حاکم را می‌شماریم‚ اگه تیم حاکم امتیازی که اعلام کرده بود را بدست نیاورده باشه بازنده است و امتیاز منفی می گیره.

معرفی بازی شلم