معرفی بازی ۴ برگ از رو
معرفی بازی ۴ برگ از رو

این بازی دو نفره است و اصطلاحا به ۱۱ تایی هم شناخته میشه.فقط باید ریاضی تون خوب باشه یعنی همه جمع های ۱۱ ممکن توی کارت هارو بلد باشید.
نحوه پخش کردن کارت ها:
هر بار یک نفر دست میده و کارتهارا از پشت ۴ تا ۴ تا جلوی حریف و بعد خودش میزاره .در ۴ برگ معمولی هر دست ۴ کارت دارید ولی در این بازی تمام چهار دست تا آخر بازی رو همون اول دریافت می کنید.یعنی یک ردیف با ۴ کارت از پشت به حریف و یک ردیف ۴ کارت از پشت به خودتون دست می دید و اینقدر کارت هارو روی هم می چینید تا ۴ دسته ۶ تایی کارت جلوی هر دو بازیکن قرار بگیره و فقط ۴ کارت باقی بمونه.۴ کارت آخر رو از رو روی زمین وسط دو بازیکن می چینید و بازی شروع میشه.
در ۴ برگ معمولی اگه کارت سرباز وسط قرار بگیره مجدد یه کارت دیگه بجاش وسط میزارن ولی اینجا مهم نیست که وسط چه کارتی باشه.
روند بازی:
بعد از پخش شدن کارت‌ها،باید هر دو بازیکن ردیف اول از ۴ کارتشون رو رو کنن یعنی علاوه بر ۴ کارت وسط دست هم دیگرو هم می تونن بخونن. اولین بازیکنی که کارت گرفته بود شروع می‌کنه و به انتخاب خودش و با توجه به ۴ کارت وسط و همینطور دست حریف یکی از 4 کارت خودش رو روی زمین می‌ اندازه. اگر جمع عدد کارتش با یکی یا چندتا از کارت‌های روی زمین برابر 11 بشه می‌تونه کارت‌ها (به‌علاوه کارت خودش) رو برداره و بعنوان امتیاز ذخیره کنه.
هر بار که یک کارت روی زمین انداخته میشه باید کارت زیری رو بشه یعنی همیشه باید دست بازیکن ها رو باشه .
نکته :
شاه و بی‌بی فقط می‌تونند عکس‌های مثل خودشون رو جمع کنند. مثلا شاه یه شاه دیگه که روی زمین باشه رو می بره. در در مورد بی‌بی هم همین‌طوره اما سرباز همه کارت ها رو جمع می کنه بجز شاه و بی بی.
قوانین و امتیازها دقیقا مثل ۴ برگه فقط فرقش اینه که تو دست حریفو می بینی اونم دست تو و باید حواست باشه حرکتی نکنی که اون امتیاز ببره که البته خیلی جاها مجبور میشی.

امتیازبندی:
همه کارت های گیشنیز ۱ امتیاز که تو این بازی بهش خاج هم می گن و هرکس ۷ خاج باشه باید امتیازهاشو با ۷ جمع کنه.
هر اس و هر سرباز 1 امتیاز ، 2 گیشنیز 2 امتیاز و 10 خشت 3 امتیاز داره که با مجموع 7 خاج کلا 20 امتیاز در هر دست وجود داره.
هر دست امتیاز ها یادداشت میشه و هر کس زودتر به امتیاز 63 برسه برنده اس.
سور زدن : اگه بازیکنی بتونه کارتی بیاره (بجز سرباز)که با اون، تموم کارت‌های روی زمین رو جمع کنه ( زمین خالی بشه)، سور زده و 5 امتیاز می گیره. (برگ آخر سور نداره. البته این قانون بدلخواهه .)

معرفی بازی ۴ برگ از رو